Language

Wystawa „5 obrazów w 5 stawach”

04.06.-20.10.2018, Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Od wiosny do jesieni tego roku w Schronisku w Dolinie Pięciu Stawów pokazane zostaną obrazy Tatr wykonane tuszem na papierze. Autorami pejzaży są malarze z grupy Way Of Ink. Pokaz 5 obrazów będzie wzbogacony przez serię mniejszych prac- szkiców wykonanych przez artystów.

Way of Ink tworzą: Agata Jóźwiak, Konrad Świtała i Lech Żurkowski. Malują w Karpatach od wielu lat. Używają prostych narzędzi plastycznych: pędzli kałankowych, tuszu i papieru. Wpisywani są w nurt sztuki zwany japonizmem. Darzą szacunkiem tradycyjny warsztat  artystyczny i na tym fundamencie wypracowali własny język plastyczny. Góry stanowią dla nich wyjątkowy i pasjonujący temat malarski. Agata, Konrad i Lech stworzyli unikalne obrazy przedstawiające Tatry.

Pokaz w Schronisku w 5 Stawach z racji piękna i legendy tego miejsca jest dużą radością i wyróżnieniem dla artystów. Dotychczas w rejonie Tatr grupa Way Of Ink obrazy swe prezentowała:  w Galerii Władysława Hasiora i w Galerii Antoniego Rząsy w Zakopanem oraz w Schronisku PTTK w Dolinie Roztoki. Malarze chcą, by ich prace służyły ludziom gór i wszystkim tym, dla których góry to magiczne, ulubione miejsce. Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy. Z artystami będzie można się spotkać i porozmawiać w Schronisku 4 czerwca wieczorem.

Więcej szczegółów dotyczących wspomnianego wydarzenia znaleźć można na profilu facebook: @wayofinkpl

Wszystkie prezentowane na wystawie obrazy będzie można zakupić.

Dziękujemy, że byliście z nami na VI Dniach Lawinowo-Skiturowych :)

Śnieżna wiosna w Pięciu Stawach!

Wiosenne słońce, zimowe temperatury i mnóstwo świeżego śniegu ściągnęły do Doliny Pięciu Stawów kilkuset turystów i skiturowców, którzy w weekend 24-25 marca 2018 r. wzięli udział w jedynym takim wydarzeniu w Tatrach: szóstych Dniach Lawinowo-Skiturowych.

To nie jest zwykła impreza outdoorowa. Dni są połączeniem towarzyskiego spotkania ludzi gór, okazją do przetestowania sprzętu zimowego (od nart po czekany i plecaki lawinowe), lecz przede wszystkim dają możliwość bezpłatnego przeszkolenia z podstaw bezpiecznych zachowań w górach. Turyści pod okiem Ratowników TOPR, Instruktorów PZA i Przewodników mogli wybierać między szkoleniami lawinowymi dla początkujących i bardziej zaawansowanych prowadzonych min. przez Pieps,  turystyki zimowej (hamowania czekanem, chodzenia w rakach, asekuracji – Petzl, Camp) czy skituringu. Zaprzyjaźnione firmy prezentowały swój sprzęt i ich praktyczne zastosowanie, a Volkl i Majesty zorganizowały kilkugodzinne wycieczki narciarskie. Miłośnicy snowboardu natomiast mieli okazję do spróbowania swoich sił na splitboardzie – dzielonej desce umożliwiającej wygodne podchodzenie i zjazd w tradycyjny sposób.

Dodatkowe atrakcje czekały wieczorem w Schronisku, gdzie pokazywano min. górskie filmy i prezentacje, ale także w ciągu dnia: można było wziąć udział w podciąganiu na czekanach marki Petzl, wysokogórskim torze przeszkód (min. bieg w rakach), zjeść przepyszny, własnoręcznie przygotowany przez obsługę Schroniska tort czy dowiedzieć się, jak prawidłowo dobrać narty freeride’owe. Pasjonaci mieli też okazję do zobaczenia prototypu polskiej kamizelki lawinowej Aerosize, składanych (!) nart oraz nieprodukowanych jeszcze wiązań, które umożliwiają podchodzenie i zjazd w zwykłych butach turystycznych. Specjalnie z Chamonix przyjechała także biegaczka górska wspierana przez markę Patagonia - Chloe Lanthier, która opowiadała o zdrowym żywieniu, a w zimowej kuchni serwowała górskie, liofilizowane posiłki od Lyofood. Aspektem ekologicznym było natomiast zachęcanie do nieużywania plastikowych butelek PET, którą to akcję wspierała marka Nalgene ze swoimi wielorazowymi, lekkimi bidonami.

W niedzielę przyszedł czas na kolejne zajęcia w terenie – ogromnym powodzeniem cieszyły się treningi nawigacyjne przygotowanie przez szefa szkolenia TOPR Marcina Józefowicza, dzięki którym kilkadziesiąt osób sprawdziło swoje umiejętności z posługiwania się mapą, kompasem i GPS-ami Garmina. Maciek Ciesielski, międzynarodowy przewodnik IVBV, poprowadził wycieczkę szkoleniową dla szczęśliwców, którzy wygrali w konkursie z okazji 10-lecia istnienia organizatora imprezy, a Michał Trzebunia, Przewodnik Tatrzański i narciarz pozatrasowy, przed skiturowcami odkrywał tajniki jazdy na szerokich nartach.

Jak co roku gospodarzem Dni było najwyżej położone tatrzańskie Schronisko Pięć Stawów, a organizatorem - działająca przy nim 5+Szkoła Górska, założona 10 lat temu przez siostry Martę i Marychnę Krzeptowskie i Jana Wierzejskiego. Jak mówią organizatorzy: „To niesamowite, jak dużo pozytywnej energii, dobrej atmosfery i nowych przyjaźni zostaje z nami w górach. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się ponownie! A już dziś dziękujemy Sponsorom: Petzl, Nalgene, Volkl, Pieps, Dalbello, Marker, Lyofood, Majesty, Camp, Cassin, Polar Sport, Tatra Trade, Garmin, Pajak, X-Bionic, Arcteryx, Mammut, Ortovox, K2, Dynafit, Nobile, Aerosize, Scarpa, Julbo, Grivel, Split-Board i Pure Snowboards. A także partnerom: TOPR, PTTK, Gminie Bukowina Tatrzańska, Miastu Zakopane oraz Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu, bez których zorganizowanie Dni nie doszłoby do skutku. Dziękujemy, że byliście z nami i do zobaczenia w Tatrach!”.

Organizatorzy:

Schronisko Pięć Stawów i 5+Szkoła Górska
www.szkola-gorska.pl

 

Razem z PTTK i naszym Schroniskiem Pięć Stawów w tym roku ponownie dołączyliśmy do akcji sprzątania Tatr w dniach 30 czerwca i 1 lipca 2017r. Dziękujemy, że byliście z Nami - a było wspaniale:

"Do historii przeszła szósta edycja projektu Czyste Tatry! Akcja podczas której wolontariusze z całej Polski wychodzą posprzątać tatrzańskie szlaki, po raz kolejny cieszyła się niesamowitą popularnością. Mimo deszczowej aury, w Zakopanem uczestnicy znów pokazali niezwykłą determinację i jak zawsze pobili rekord frekwencji. Według wstępnych wyliczeń, w projekcie zarejestrowało się około 4500 uczestników. Prawdopodobnie utrzymana została także tendencja malejącej ilości zebranych śmieci. Niepełne dane to 220 kilogramów odpadków.

– Piękno tatrzańskiej przyrody to niezwykła duma. Od sześciu lat pokazujemy, że to także ogromna odpowiedzialność! Dziś znów wypełniliśmy naszą misję. Pamiętajmy na co dzień, by czyste Tatry i czysta Polska nie były tylko hasłem. Polacy to niezwykły naród. Potrafiliśmy zbudować górę śmieci niczym Kasprowy Wierch. I samemu ją rozbieramy! – mówił podczas wielkiego finału Rafał Sonik, prezes Stowarzyszenia Czysta Polska, organizatora projektu.

W ślad za frekwencją udało się pobić także inny rekord. Dzięki wsparciu partnerów i sponsorów, marce Jan Niezbędny oraz firmie Geo Delta, na Górnej Równi Krupowej udało się stworzyć największego białego orła. -Jesteśmy dumni z naszej postawy. Sprzątając Tatry, Beskidy, Karkonosze, Mazury, czy plaże pokazujemy, że naprawdę kochamy Polskę. Stąd patriotyczny znak, który ma symbolizować naszą troskę o własne środowisko – komentuje Krzysztof Dąbrowa, rzecznik prasowy projektu. Mozaika została usypana z regranulatu z przetworzonej folii. Ten sam surowiec zostanie wykorzystany do produkcji worków na śmieci, z których korzystać będą wolontariusze projektu w 2018 roku. Już teraz mozaika uzyskała status rekordu Polski, a w przeciągu kilku dni może uzyskać status rekordu Guinnessa."

 

Organizatorzy Akcji

W weekend 1-2 kwietnia w Dolinie Pięciu Stawów odbyła się piąta edycja jedynego takiego wydarzenia w Tatrach: bezpłatnych szkoleń z turystyki zimowej, lawinowych, nawigacji, pierwszej pomocy i skiturowych.

Poza podstawowym blokiem programu można było sprawdzić swoje umiejętności na wysokogórskim torze przeszkód, wycieczkach szkoleniowych z przewodnikami oraz przetestować sprzęt firm outdoorowych: od raków i czekanów po plecaki lawinowe, narty skiturowe, telemarkowe i splitboardy.

Po raz pierwszy pogoda była jak na zamówienie, już od piątku świeciło słońce i nie przestało aż do niedzieli. W tak miłej atmosferze między szkoleniami rozlosowaliśmy mnóstwo nagród oraz uczciliśmy piątą edycję przepysznym tortem upieczonym w schronisku.

W sobotę wieczorem w pełnej po brzegi sali odbyły się wykłady na temat akcji Tatrzańskiego Parku Narodowego „Leave no trace”,  pierwszej pomocy prowadzonej przez ratownika Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, lekkiego sprzętu górskiego oraz będącego w fazie testów, polskiego systemu do plecaków lawinowych.

W Pięciu Stawach pojawiła się spora rzesza zarówno początkujących turystów i narciarzy, jak i bardziej doświadczonych miłośników Tatr. Pod okiem instruktorów Polskiego Związku Alpinizmu oraz ratowników TOPR szkolących na co dzień w 5+Szkole Górskiej, mieli oni okazję zyskać bezcenną wiedzę – nie tylko o tym jak bezpiecznie poruszać się zimą po górach, lecz także jak zachować się w razie wypadku i udzielić pierwszej pomocy. A to ten rodzaj wiedzy, którą powinien mieć każdy, nie tylko wysokogórski turysta!

W niedzielę siedem grup wraz z przewodnikami ruszyło na wycieczki skiturowe, nawigacyjne, z turystyki zimowej i dotyczące wyboru drogi w terenie zagrożonym lawinami.

Szybko jednak teoria przekształciła się w wiedzę praktyczną – w południe spod Koziego Wierchu zeszła lawina, a wszyscy przewodnicy będący jednocześnie ratownikami TOPR udali się na lawinisko. Uczestnicy z bezpiecznej odległości widzieli, jak wygląda prawdziwa i poważna akcja lawinowa – na szczęście po kilku godzinach poszukiwań okazało się, że lawina nie zabrała żadnego turysty.

Liczymy na to, że wiedza jaką udało nam się przekazać, przyda się Wam w górskich przygodach i dziękujemy, że stworzyliście w ten weekend tak niepowtarzalną atmosferę.

Zawsze serdecznie zapraszamy do Pięciu Stawów i mamy nadzieję, że zobaczymy się za rok!

V Dni Lawinowo-Skiturowe nie odbyły by się bez naszych Partnerów: TOPR, PTTK, Gminy Bukowina Tatrzańska, Gminy Kościelisko i Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Doruli.

Za możliwość zorganizowania wydarzenia dziękujemy Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu oraz Sponsorom:

Petzl, Ortovox, Nalgene, Lyo Food, Tatra Trade, Camp, Cassin, Polar Sport, Silva, Dynafit, K2, Himal Sport, Tuttu.pl, Mammut, Arcteryx, Nobile, Garmin, Monck Custom, Snowspirit, Pure Snowboards, Split-Board.pl, Małachowski, Pieps i Majesty.

Organizatorzy:

Schronisko Pięć Stawów i 5+Szkoła Górska
www.szkola-gorska.pl

 

Jest nam niezwykle miło zaprosić  turystów pieszych, narciarzy skiturowych oraz freeride’owych na jubileuszową, piątą edycję Dni, które w tym roku odbędą się w weekend 1-2 kwietnia. Już tradycyjnie bazą wypadową będzie Schronisko Pięć Stawów, obok którego powstaną stacje szkoleniowe oraz Wysokogórski Tor Przeszkód. W sobotę w ramach bezpłatnych zajęć będzie można skorzystać z wiedzy instruktorów dotyczącej min. profilaktyki lawinowej, turystyki zimowej, skiturowej i freeride’owej oraz nawigacji.  Będzie można również wziąć udział w pokazie plecaków wypornościowych, testach nart skiturowych, szkoleniach z zasad bezpieczeństwa lawinowego oraz  odwiedzić stoiska firmowe producentów sprzętu outdoorowego.

Szczegółowy program Wydarzenia znajduje się na stronie, a wszystkie nowości będziemy publikować na facebooku 5+Szkoły Górskiej https://www.facebook.com/5-Szko%C5%82a-G%C3%B3rska-593052674154103/?fref=ts

 Ideą „Dni” jest  szerzenie świadomej i bezpiecznej górskiej turystyki zimowej, zdobywanie wiedzy i właściwe używanie niezbędnego sprzętu. Cieszymy się, że co roku spotkanie zyskuje coraz większe grono uczestników oraz  partnerów wspomagających i mamy nadzieję, że tegoroczna zima będzie najlepszą w naszej krótkiej historii.

Do zobaczenia w Pięciu Stawach!

Więcej na http://www.szkola-gorska.pl/

W sobotę 14 stycznia w Schronisku Pięć Stawów odbyła się licytacja na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki wspaniałym Darczyńcom można było wylicytować min.:

  • Książki "Lawiny", "Magia nart", przewodnik skiturowy "Tatry na nartach" oraz oryginalny plakat "Nie strzelaj w Sylwestra!" ufundowane przez Tatrzański Park Narodowy z dedykacją Dyrektora Szymona Ziobrowskiego.
  • Unikatowe wydawnictwo Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem "Sztuka ludowa na Podhalu" z szablonami rysowanymi przez Stanisława Barabasza, w przepięknej,twardej,wiązanej oprawie.
  • Jedyny w swoim rodzaju kalendarz na 2017 rok wydany przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z autografem Naczelnika Jana Krzysztofa.
  • Oraz dwa oryginalne, tatrzańskie zdjęcia oprawione w ramki autorstwa Jana Wierzejskiego. W tych wersjach żadnego egzemplarza nie można było kupić w sklepie.

Wszystkim Darczyńcom ogromnie dziękujemy, a Wam Gratulujemy - podczas licytacji oraz kwesty w Dolinie Pięciu Stawów udało się zebrać 4560zł i 11 Euro! Do zobaczenia za rok :) 

Jest nam niezwykle miło, że w listopadzie 2016r. Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów otrzymało nagrodę Krakowskiej Izby Turystyki "Odys" za najlepszą jakość usług turystycznych. W imieniu Schroniska dziękujemy za to wyróżnienie i gratulujemy pozostałym Laureatom!

Krakowska Izba Turystyki ogromną wagę przywiązuje do jakości oferowanych usług. Już w 1994 roku odbyła się pierwsza edycja konkursu Odys, w którym to Kapituła przyznaje corocznie nagrody za najlepszą jakość usług turystycznych. Współorganizatorami konkursu są Województwo Małopolskie i Urząd Miasta Krakowa. W ponad 20-letniej historii konkursu - nagrody Odys  otrzymało ok 60 firm, a wśród nich siedem, które jako trzykrotni laureaci nagrody otrzymały również tytuły Super Odys i obecnie działają na rzecz polepszania jakości usług i utrzymywania wysokich standardów produktów turystycznych.

Więcej o nagrodzie na stronie: http://www.kit.krakow.pl/nagroda_odys

Zgodnie z tradycją ubiegłych lat, termin Dni Lawinowo Skiturowych przypadł na najmniej pogodny weekend zimy. Niemniej jednak jak zwykle odwiedziliście nas równie licznie, a wspaniała atmosfera rozwiewała chmury nad doliną.
Pierwszego dnia odbyły się darmowe szkolenia: lawinowe, skiturowe, nawigacyjne, turystyki zimowej, pierwszej pomocy w wypadku lawinowym i splitboardowe, a także testy sprzętu, wykłady, i losowanie nagród. Hitem okazała się Edukacyjna Gra Lawinowa, która miała swoją polską premierę. Najwięcej osób przyciągneła debata dotycząca plecaków wypornościowych. Wzięli w niej udział przedstawiciele czołowych firm zajmujących się tym tematem. Dobrze nam znane systemy: ABS i Snowpulse Mammuta a także nowi rynkowi gracze: Jet Force Pieps’a oraz absolutna nowość - którą zaprezentowała firma Arc’teryx plecak Voltair!
Drugi dzień był w tym roku również mocno szkoleniowy. Sześć symulowanych akcji lawinowych oraz wycieczki skiturowe i splitboardowe, stanowisko do indywidualnych konsultacji lawinowych wraz z systemem Easy Searcher.
Bardzo dziękujemy przede wszystkim Wam za to, że byliście. Naszym zaprzyjaźnionym firmom za czynny udział szkoleniowy i super nagrody! W tym roku byli z nami: Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR, Garmin Polska, Mammut Polska, CAMP&Cassin, Arc'teryx Polska,Polar Sport, Pracownia Sprzętu Alpinistycznego MAŁACHOWSKI, LYO FOOD, Dynafit PL, K2, G3 SnowSpirit, Split-Board PL, Tuttu - specjaliści od odzieży i sprzętu turystycznego, PIEPS Polska, ABS Tatra Trade, Gmina Bukowina Tatrzańska, Monck Custom, MAJESTY Skis, Brutal, Piekarnia Karpiel, Milo of climbing, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze,Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki, fot. Jan Wierzejski Productions

Jak co roku podczas Dni Lawinowo Skiturowych mamy na celu promowanie bezpiecznej zimowej turystyki górskiej.

Nierozłącznymi partnerami, którzy pomagają nam w tym są nasi sponsorzy.

Dzięki corocznemu udziałowi takich firm jak Garmin, Mammut i Camp mamy szanse zaprezentować Wam najnowszy sprzęt górski, przeprowadzić szkolenia z dziedziny lawin, nawigacji, turystyki zimowej oraz rozdać  bardzo cenne nagrody m.in. kamery, GPS'y, raki czy wartościowe bony.

09-10 kwietnia

Wiosną, w Dolinie Pięciu Stawów, odbędą się Dni Lawinowo-Skiturowe. Podczas wydarzenia można będzie skorzystać z darmowych szkoleń: lawinowych, skiturowych, turystyki zimowej, nawigacji i pierwszej pomocy w górach.

Odbędą się także testy zimowego sprzętu górskiego, ciekawe wykłady i symulacja górskiej akcji ratunkowej. Na uczestników czeka wiele niespodzianek, poczęstunek, profesjonalna kadra instruktorów, gotowa odpowiedzieć na każde pytanie, a dodatkowo zabawa w znakomitym towarzystwie.  

Ci, do których szczęście szczególnie się uśmiechnie, mają szansę na wygranie cennych nagród ufundowanych przez licznych sponsorów.  

Duża frekwencja podczas poprzednich edycji świadczy o tym, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z zagrożeń jakie niosą z sobą góry zimą. Dni Lawinowo-Skiturowe to doskonała okazja by zapoznać się z tym tematem oraz powtórzyć lub zweryfikować pod okiem profesjonalistów już posiadane umiejętności.  

Szczególny nacisk położony jest na kwestię bezpieczeństwa lawinowego, jako głównego zagrożenia zimowego: niezbędne wyposażenie, posługiwanie się specjalistycznym sprzętem, wybór odpowiedniej drogi wycieczki.

Góry zimą oferują fantastyczne możliwości spędzania czasu – warto umieć bezpiecznie korzystać z ich uroków.

Organizatorzy:

5+Szkoła Górska

Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

 

Kontakt:

tel. +48 535 184 435

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.szkola-gorska.pl

www.dnilawinowe.pl

www.kurslawinowy.pl

W dniach 8-10 stycznia 2016 zapraszamy Was na 12. Karpacki Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy. Mamy przyjemność uczestniczyć w tej akcji. Przeprowadzone w tych dniach licytacje, kwesty oraz dochody ze sprzedaży pamiątek przeznaczone będą na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych, jak również na zapewnienie godnej opieki medycznej seniorów.

Weźcie udział w tej akcji razem z nami, pomóżmy wszyscy. Do zobaczenia w schronisku.

Wspieraj pasję - dbaj o bezpieczeństwo. Kursy organizowane przez naszą Szkołę Górską 5+ można kupić w formie karty prezentowej i podarować bliskim. 

Produkt ten został stworzony po to, aby móc  wspierać pasję oraz zainteresowania najbliższych osób, jak również poszerzać ich wiedzę i dbać o ich bezpieczeństwo w górach.
Karty te można nabyć w naszym schronisku, w sklepach Polar Sport w Zakopanem i Krakowie, oraz wysyłkowo w biurze naszej Szkoły Górskiej.
Zachęcamy do zakupu oraz zapoznania się z poniższym regulaminem.

Regulamin karty prezentowej:
1.Postanowienia ogólne
•    Niniejszy regulamin określa zasady korzystania z karty prezentowej Szkoły Górskiej 5+, zwanej dalej Kartą.
•    Wydawcą karty jest 5+ Szkoła Górska 5+ z siedzibą w Kościelisku, ul. Kiry 38.

2. Ogólne informacje o karcie prezentowej
•    Karta prezentowa jest plastikową kartą, której wartość oznacza dokonanie jednorazowego zakupu specjalistycznego kursu (bez pakietu pobytowego w schronisku).
•    Na karcie podany jest indywidualny numer oraz rodzaj opłaconego kursu . 
•    Karta nie podlega wymianie na środki pieniężne w całości lub w części oraz nie może zostać zwrócona.

3. Zasady użytkowania karty prezentowej
•     Karta nie podlega wymianie na środki pieniężne.
•     Aby zrealizować kartę należy skontaktować się z biurem Szkoły Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  w tytule wpisując numer karty oraz rodzaj kursu podany na karcie, w celu ustalenia terminu kursu w miarę wolnych miejsc.
•    Okres ważności karty prezentowej wynosi 1 rok od daty zakupu.
•    W przypadku, gdy Użytkownik/obdarowany wyraża chęć zmiany rodzaju kursu, a wartość nominalna karty nie wystarczy do zapłacenia pełnej należności za kurs, Użytkownik/obdarowany zobowiązany jest do zapłaty różnicy ceny gotówką lub przelewem.
•    Przy realizacji płatności kartą Użytkownikowi/obdarowanemu nie przysługuje prawo otrzymania reszty, gdy wartość innego kursu jest niższa niż wartość nominalna otrzymanej karty prezentowej.
•     W przypadku zwrotu usług nabytych przy użyciu karty, przeprowadzonego na podstawie ogólnych warunków sprzedaży towarów i usług, Użytkownik/obdarowany otrzyma nową kartę prezentową.
•    Kartę prezentową  można zrealizować  wyłącznie w 5+ Szkoła Górska. 
•    Osoby niepełnoletnie muszą posiadać pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie.
•    Szkoła Górska 5+ zastrzega sobie prawo do zmiany terminu kursu w przypadkach nie możności przeprowadzenia kursy z przyczyn od niej niezależnych, jak np. złe warunki atmosferyczne
4. Odpowiedzialność Szkoły Górskiej 5+ i reklamacje związane z kartą prezentową
•     Szkoła Górska 5+ nie ponosi odpowiedzialności za karty, które zostały utracone lub uszkodzone po ich wydaniu nabywcy.
•    Użytkownikowi nie przysługują żadne roszczenia w stosunku do Wydawcy z tytułu utraty (w tym również kradzieży) lub zniszczenia karty prezentowej
•    Wszelkie reklamacje związane z kartą prezentową będą rozpatrywane przez Wydawcę w drodze pisemnej w terminie 30 dni od dnia złożenia pisemnej reklamacji przez użytkownika karty. Reklamacje związane z kartą mogą być składane listownie na adres:  5+ Szkoła Górska, ul. Kiry 38, 34-511 Kościelisko. 

5. Postanowienia końcowe
•    Szkoła Górska 5+ zastrzega sobie prawo dokonywania zmian w niniejszym Regulaminie w każdym czasie bez podawania przyczyny. O zmianach użytkownicy karty zostaną poinformowani w ogłoszeniu umieszczonym w stronie internetowej http://www.szkola-gorska.pl/

Naszemu schronisku została  przyznana nagroda w wysokości 30000 pln w ramach konkursu ekoLIDER 2015, organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Głównym założeniem konkursu było uhonorowanie tych instytucji, które w sposób szczególny przyczyniły się do poprawy stanu środowiska naturalnego w Małopolsce.
 
Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich zwyciężyło w kategorii ekoINNOWACYJNOŚĆ, za realizację projektu “Likwidacja kotła węglowego na rzecz kotła na biomasę, pieca konwekcyjnego i palników gazowych oraz płyt elektrycznych, bemarów i bojlerów z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii z Małej Elektrowni Wodnej w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (MEW)”   
 
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się   15 czerwca 2015 r,  w ogrodach Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Wyróżnienie zostało nam przyznanie podczas III Forum Przedsiebiorców Małopolski, odbywającego się 28 maja 2015 w Krakowie, a informacja na ten temat znalazła się  w Dzienniku Polskim:

"Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (Lider Ochrony Środowiska)–za wybitną troskę o narodowe skarby przyrodnicze, za wzorcowe, odważne i świetnie przemyślane inwestycje służące ochronie  polskich cudów natury".

Jesteśmy bardzo dumni i zaszczyceni!

W ostatni weekend marca odbyła się w Dolinie Pięciu Stawów Polskich trzecia edy-cja Dni Lawinowo Skiturowych. Spora frekwencja biorąc pod uwagę niesprzyjającą aurę potwierdziła bardzo duże zainteresowanie edukacją górską. 

Pierwszego dnia już o 8.00 rano w Dolinie stawiło się kilkuset żądnych wiedzy tury-stów, skiturowców i wspinaczy. Darmowe szkolenia z wiedzy lawinowej, skiturowej, tury-styki zimowej, nawigacji, pierwszej pomocy w górach oraz udostępniania Tatrzańskiego Parku Narodowego cieszyły się dużym zainteresowaniem przez cały dzień. Mgła, padają-cy śnieg i lekki wiatr dawały realne poczucie trudnych warunków w górach. 

Podczas ćwiczeń prowadzonych przez doświadczonych ratowników TOPR można było poznać zasady posługiwania się tzw. lawinowym ABC, podstawy używania raków i czekana czy nawigację w terenie górskim. Coraz więcej osób wybierających się w zimie w góry zdaje sobie sprawę z zagrożenia jakie niosą za sobą lawiny.

Zapraszamy do zapoznania się z kalendarzem imprez Polskiego Towarzystawa Turystyczno Krajoznawczego na rok 2014.

Kalendarz zawiera tylko niektóre z ponad kilku tysięcy imprez organizowanych przez PTTK na terenie całego karju. Więcej znajdziecie Państwo na stronie www.pttk.pl 

KALENDARZ PTTK DO POBRANIA

II Dni Lawinowo Ski-tourowe jest to cykliczna, dwudniowa impreza odbywająca się w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Jej ideą jest szerzenie bezpiecznej górskiej turystyki zimowej. 

Skierowana jest zarówno do ludzi będących na początku swojej górskiej przygody jak i rozwijających swe dotychczasowe górskie pasje, ale również do tych którzy już są związani z górami i sportem.

W programie darmowe szkolenia: lawinowe, ski-tourowe, z turystyki zimowej, nawigacji i wiedzy przyrodniczej TPN; wycieczki narciarskie i piesze z przewodnikiem oraz testy sprzętu sportowego.