5 Stawów
Polska wersja językowa Angielska wersja językowa Słowacka wersja językowa Czeska wersja językowa Francuska wersja językowa
Temperatura powietrza: --
Kierunek wiatru: --
Prędkość wiatru: --
Pokrywa śnieżna: --
Stopień zagrożenia lawinowego: --


rozwiń mapę


Położenie


Dolina Pięciu Stawów Polskich jest jednym z cenniejszych obszarów Tatrzańskiego Parku Narodowego. Stanowi odgałęzienie największej i najpiękniejszej doliny tatrzańskiej - Doliny Białki. Oryginalny pejzaż tworzą liczne formy polodowcowe, jak chociażby stawy, którym Dolina zawdzięcza swą nazwę. Największy z nich - Wielki Staw jest najdłuższym i najgłębszym jeziorem w całych Tarach. Daje on początek potokowi Roztoka, który spadając z progu stawiarskiego tworzy wodospad Siklawę. Dolina ma kształt półkolisty o powierzchni 7,3 km2. Górują nad nią monumentalne, granitowe szczyty, a wysokogórskiemu krajobrazowi ton nadają rozległe hale, połacie kosodrzewiny, pola piargów i migotliwe tafle jezior.

Usytuowanie pięciostawiańskiego schroniska sprawia, iż jest ono doskonałym "węzłem komunikacyjnym" Tatr Wysokich i wymarzoną bazą wypadową na najbardziej ekstremalne szlaki, jak np. Orla Perć.
Obraz z kamery

Jak do nas dotrzeć:


Do Doliny Pięciu Stawów prowadzi wiele szlaków. Najprostszy - zielony zaczyna się w Wodogrzmotach Mickiewicza. Ten górski szlak biegnący Doliną Roztoki jest najbardziej popularnym dojściem do naszego schroniska i najlepiej dostępnym o każdej porze roku. Wycieczka rozpoczyna się już na Polanie Palenica gdzie należy dostać się np. z Zakopanego. Jest to możliwe zarówno własnym transportem (koszt parkingu: 30 zł doba) jak i busem (rozkład busów). Dalej idzie się pieszo ok. pół godziny drogą asfaltową do Wodogrzmotów Mickiewicza gdzie odchodzi szlak zielony prowadzący w górę Doliny Roztoki do Doliny Pięciu Stawów.


Szlaki wychodzące z doliny:


Do schroniska w Roztoce przez Wodogrzmoty Mickiewicza. W górnej części Doliny Roztoki przejście obok wodospadu Siklawa.
Do Morskiego Oka przez Świstówkę Szlak czynny w sezonie letnim: od końca maja do końca listopada
Do Morskiego Oka przez Szpiglasową Przełęcz
Na Halę Gąsienicową przez Zawrat
Na Halę Gąsienicową przez Kozią Przełęcz
Na Halę Gąsienicową przez Przełęcz Krzyżne
Na Kozi Wierch
Na szlak Orlej Perci przez Przełęcz Krzyżne, Kozi Wierch, Kozią Przełęcz lub Zawrat
Przez Przełęcz Zawrat na Świnicę i dalej - Kasprowy Wierch

W okresie zimowym polecamy zimowe obejście Kopy Niżniej. Szczegóły na zdjęciu. 


Warto wiedzieć:


W Dolinie Pięciu Stawów Polskich
znajduje się najwyżej położone schronisko w polskiej części Tatr i zarazem polskiej części Karpat (1670 m n.p.m.).

Siklawa - odległości zaledwie dziesięciu minut od schroniska, wody z całej doliny, gromadzone w Wielkim Stawie spływają przez stawiarski próg, tworząc największy wodospad tatrzański - Siklawę (około 70 m. wysokości).
Wielki Staw pieciostawiański jest najdłuższym (ok. 1 km ) i najgłębszym (ok. 80m) jeziorem tatrzańskim oraz drugim pod względem głębokości jeziorem w Polsce.
Stawy - Dolina Pięciu Stawów ma największą w Tatrach powierzchnię jezior.
Kozi Wierch stanowiący północną "ścianę" doliny jest najwyższym nie granicznym szczytem (2291m.n.p.m.) w całości położonym w Polsce.
Schronisko w Pięciu Stawach jest jedynym w polskich Tatrach, do którego nie można dojechać samochodem. Bez względu na warunki atmosferyczne, schronisko jest czynne przez cały rok.